Sezon rozliczeń podatkowych 2022 już trwa

Udostępnij:

IRS ogłosił, że sezon składania federalnych zeznań podatkowych od osób fizycznych za rok 2021 rozpoczyna się 24 stycznia (IR-2022-08, 1/10/22). IRS rozpoczął przyjmowanie złożonych drogą elektroniczną zeznań biznesowych już 7 stycznia.

Dzięki zaktualizowanemu programowi, uprawnieni podatnicy mogą ubiegać się o właściwą kwotę ulgi podatkowej na dziecko (Child Tax Credit - CTC) po porównaniu swoich zaliczek na 2021 r. oraz ubiegać się o wszelkie pozostałe płatności Economic Impact Payments (EIPs) jako Recovery Rebate Credit podczas składania zeznania podatkowego za 2021r. 

"Planowanie sezonu składania zeznań podatkowych jest ogromnym przedsięwzięciem, a zespoły IRS pracowały bez przerwy przez ostatnie kilka miesięcy, aby się do niego przygotować", powiedział Komisarz IRS Chuck Rettig w komunikacie prasowym. "Pandemia nadal stanowi wyzwanie, ale IRS przypomina ludziom, że są ważne kroki, które mogą podjąć, aby ich zeznanie podatkowe i zwrot podatku nie były rozpatrywane z opóźnieniem. Składanie zeznań podatkowych drogą elektroniczną z bezpośrednią wpłatą (direct deposit) oraz unikanie składania zeznań w formie papierowej jest w tym roku ważniejsze niż kiedykolwiek. Zwracamy też szczególną uwagę na osoby, które w zeszłym roku otrzymały dodatek Economic Impact Payment lub zaliczkę na poczet podatku na dziecko (Child Tax Credit). Osoby te powinny upewnić się, że podają prawidłową kwotę na swoim zeznaniu podatkowym, aby uniknąć opóźnień."

 

IRS zachęca podatników, aby posiadali wszystkie informacje, które są im potrzebne do złożenia kompletnego i dokładnego zeznania podatkowego. Posiadanie dokładnego zeznania podatkowego może zapobiec opóźnieniom w przetwarzaniu, opóźnieniom w zwrocie podatku oraz późniejszym zawiadomieniom IRS. Jest to szczególnie ważne dla osób, które otrzymały zaliczki na poczet CTC lub EIP w 2021 roku. Kwoty tych wypłat będą im potrzebne podczas przygotowywania zeznań podatkowych. IRS wysyła specjalne listy do odbiorców, mogą oni również sprawdzić otrzymane kwoty na stronie www.irs.gov.

Oczywiście, niektórzy podatnicy nie będą mieli wszystkich informacji potrzebnych do złożenia zeznania podatkowego w dniu 24 stycznia lub blisko tej daty. Na przykład, być może nie otrzymali jeszcze wszystkich formularzy 1099 za rok podatkowy 2021. Ogólnie rzecz biorąc, firmy nie muszą wysyłać formularzy 1099 do 31 stycznia.

Podobnie jak w przypadku roku podatkowego 2020, niektóre osoby powinny złożyć zeznanie podatkowe za rok 2021, mimo że nie są do tego zobowiązane, aby ubiegać się o ulgę rekompensacyjną lub rozliczyć zaliczki na poczet podatku dochodowego CTC. Inne osoby, które normalnie nie muszą składać zeznań podatkowych, mogą ubiegać się o różne inne ulgi.

Rettig zaznaczył również, że pracownicy IRS nadal ciężko pracują nad krytycznymi obszarami dotkniętymi pandemią, w tym nad przetwarzaniem zeznań podatkowych z zeszłego roku oraz nad rekordową liczbą połączeń telefonicznych. Do dnia 3 grudnia 2021 roku IRS rozpatrzył prawie 169 milionów zeznań podatkowych. Wszystkie papierowe i elektroniczne indywidualne zeznania podatkowe za rok 2020, które wpłynęły przed kwietniem 2021 r., zostały rozpatrzone, jeśli nie zawierały błędów lub nie wymagały dalszego przeglądu.

Podatnicy nie muszą czekać na przetworzenie zeznań podatkowych za rok 2020, aby złożyć zeznanie za rok 2021.

W chwili obecnej termin składania zeznań podatkowych za rok 2021 lub ubiegania się o przedłużenie terminu składania zeznań upływa w poniedziałek 18 kwietnia 2022 r. dla większości podatników. Termin ten został przesunięty z piątku, 15 kwietnia 2022 r., ze względu na święto Dnia Emancypacji w Dystrykcie Kolumbii.

Podatnicy z Maine i Massachusetts mają czas na złożenie zeznań podatkowych do wtorku, 19 kwietnia 2022 r. z powodu święta Dnia Patriotów w tych stanach. Podatnicy wnioskujący o przedłużenie terminu składania zeznań podatkowych mają czas do poniedziałku 17 października 2022 roku.

Będziemy na bieżąco informować o wszelkich zmianach w wypełnianiu zeznań podatkowych związanych z pandemią lub innymi wydarzeniami.