Jak radzę sobie z konstruktywnym odbiorem

Udostępnij:

Istnieje wiele nieporozumień związanych z konstruktywnym otrzymaniem dochodu. Na przykład, w moim biurze zamykam biuro pod koniec grudnia, odkładam pocztę, a kiedy wracam i otrzymuję kilka czeków, pojawia się pytanie: Czy otrzymałem ten dochód w sposób konstruktywny, czy też mogę poczekać do następnego roku, aby się o niego ubiegać? Czekam do następnego roku.

Jak zapewne wiesz, konstruktywne otrzymanie dochodu wymaga zapłacenia podatku od dochodu osoby fizycznej lub firmy, mimo że pieniądze nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane. Istotne jest natomiast to, że odbiorca dochodu jest w stanie kontrolować lub wykorzystywać te pieniądze nawet wtedy, gdy nie ma ich w ręku, np. może wydać środki zdeponowane na czeku przed jego rozliczeniem.

Dołącz do naszej listy mailingowejPodaj

swój adres e-mail, aby zapisać się do naszego newslettera i otrzymywać co tydzień najlepsze informacje z AccountingWEB.Wpisz adres e-mail *Wpisz adres e-mailZapisz
się

Praktyczny przykład

Powiedzmy, że pracownik otrzymał wypłatę na koniec roku. Dla celów podatkowych osoba ta musi wykazać kwotę czeku jako dochód uzyskany w tym roku, nawet jeśli faktycznie wpłaciła czek dopiero po Nowym Roku.

Nie chodzi tu o to, czy dana osoba faktycznie otrzymała korzyść w postaci wydania lub zdeponowania tych pieniędzy, ale o to, że miała taką możliwość - nawet jeśli w rzeczywistości opóźniła lub zrezygnowała z tej możliwości.

O firmie mówi się, że otrzymuje konstruktywny przychód, jeśli ma ona możliwość korzystania z pieniędzy bez ograniczeń lub jeśli zostały one wpłacone na jej konto. Jeśli chodzi o dochód, to w przypadku konstruktywnego otrzymania dochodu oznacza to, że podatnicy nie mogą płacić podatków od dochodu lub wynagrodzenia, które nie zostało jeszcze wydane.

Można śmiało powiedzieć, że konstruktywne otrzymanie dochodu może być nieco mylące. Wracając do przykładu z moją praktyką, odłożyłem pocztę na później i nie mogłem otrzymać dochodu, nawet gdybym chciał.

Konstruktywne otrzymanie dochodu uniemożliwia podatnikom odroczenie podatku od dochodu lub wynagrodzenia, którego jeszcze nie wykorzystali lub nie wydali. To tylko kilka refleksji, które warto wziąć pod uwagę, wkraczając w sezon podatkowy.