Wskazówki, jak wyprzedzić wielką rezygnację

Udostępnij:

Co byś zrobił, gdyby w przyszłym tygodniu 40 procent Twojego zespołu odeszło z pracy? Oczywiście tak drastyczna rotacja pracowników jest mało prawdopodobna, przynajmniej w jednym momencie, ale w ciągu najbliższego roku może stać się rzeczywistością.

Według raportu Microsoft 2021 Work Trend Index, 41 procent pracowników na całym świecie rozważa odejście z pracy w ciągu najbliższego roku. Co więcej, 49 procent planuje dokonać poważnej zmiany w swojej karierze. Innymi słowy, należy się martwić nie tylko o utratę talentów na rzecz innych firm, ale także na rzecz zupełnie innych dziedzin.

Wszechogarniający stres, wypalenie zawodowe i zmiana priorytetów pracy skłaniają wielu ludzi do rezygnacji z pracy w poszukiwaniu większej elastyczności, wyższego wynagrodzenia, większej satysfakcji zawodowej i innych korzyści, a zmianę tę określa się mianem "wielkiej rezygnacji". Co to może oznaczać dla Twojej firmy?

Przemyśl swoją strategię zatrudniania

Choć pieniądze nie są jedynym czynnikiem wpływającym na satysfakcję z kariery, nie możemy ignorować faktu, że dla większości ludzi wypłata jest siłą motywującą. Ponieważ coraz więcej pracodawców w całym kraju umożliwia pracownikom pracę zdalną, rywalizacja o najbardziej utalentowanych pracowników nie ogranicza się do pracodawców z Twojego regionu geograficznego, ale obejmuje pracodawców z całego kraju, a nawet świata.

Małe firmy zlokalizowane w rejonach o niskich kosztach życia będą miały trudności z dopasowaniem się do ofert firm z dużych miast. W takim przypadku należy zastanowić się, co jeszcze firma może zaoferować, czy jest to lepsza równowaga między życiem zawodowym a prywatnym, większa autonomia czy jasna ścieżka dojścia do stanowiska partnera. Być może będziesz musiał skorzystać z wiedzy swoich zespołów ds. marketingu i zasobów ludzkich, aby opracować komunikaty, które wyróżnią Twoją firmę.

Zapisz się na

nasz BEZPŁATNY biuletyn e-mailowyNie

przegap naszych najlepszych treści.Wpisz adres e-mail * Wpiszadres e-mailZapisz
się

Outsource and Automate

Jeśli nie jesteś w stanie zatrudnić wszystkich pracowników, których będziesz potrzebować w ciągu najbliższych kilku lat, rozważ outsourcing i automatyzację jako sposoby uzupełnienia braków:

  • Talent kontraktowy.
  • Wielu utalentowanych specjalistów zdecydowało się na pracę w charakterze freelancera lub na umowę zlecenie, aby mieć większą kontrolę nad swoim czasem i rodzajami klientów, z którymi współpracują. Do potencjalnych źródeł takich rozwiązań należą firmy Accountingfly i Beech Valley Solutions.
  • Praca na zasadzie outsourcingu.
  • Rozważ możliwość outsourcingu prac związanych z przestrzeganiem przepisów, aby uwolnić swój zespół od pracy nad wartościowymi projektami, które przynoszą więcej satysfakcji. Do takich firm należą Datamatics, Commerce Clearing House, Mphasis, Outsource Partners International, SurePrep i XPITAX.
  • Automatyzacja.
Rutynowe, ręczne zadania, które są czasochłonne, mogą być zautomatyzowane, co pozwoli Twojemu zespołowi robić więcej przy mniejszym nakładzie pracy. Porozmawiaj ze swoim zespołem IT i dostawcami rozwiązań, aby sprawdzić, co jest możliwe przy wykorzystaniu istniejących narzędzi i technologii. Słyszeliśmy o niesamowitych zwycięstwach firm, które poświęciły zaledwie kilka minut na naukę korzystania z szablonów automatyzacji w programie Microsoft Power Automate.

Należy pamiętać, że nie można zautomatyzować niespójnych procesów. Wyeliminowanie osobistych preferencji i usprawnienie procesów sprawia, że automatyzacja i outsourcing stają się możliwe.

Rozwijaj i podnoś kwalifikacje swojego zespołu

W ciągu najbliższych kilku lat wzrost w naszym zawodzie będzie wynikał raczej z usług doradczych i konsultingowych niż z pracy związanej z transakcjami i zgodnością. Problem w tym, że wielu dzisiejszych specjalistów nie czuje się przygotowanych do tej zmiany, ponieważ ich wykształcenie i doświadczenie koncentrowało się na technicznych umiejętnościach księgowych i podatkowych.

Inwestowanie w podnoszenie kwalifikacji swojego zespołu w znacznym stopniu przyczyni się do pokazania im, że mają przyszłość w tym zawodzie i zatrzymania ich w firmie. Niektóre z podstawowych umiejętności, na których należy się skupić, to aktywne słuchanie, komunikacja, zarządzanie projektami, budowanie zaufania, rozwiązywanie problemów i współpraca. Należy również rozważyć umiejętności techniczne wykraczające poza ich obecne role, takie jak analiza danych lub specjalistyczne certyfikaty techniczne związane z niszami, w których działa firma. Dotyczy to wszystkich pracowników, w tym pracowników administracyjnych, informatyków i specjalistów ds. marketingu - nie tylko CPA.

Bądź elastyczny, aby zatrzymać talenty

Ostatnio słyszałem, jak wielu liderów firm mówiło o "powrocie pracowników do pracy". Oczywiście, wielu z nich ma na myśli powrót do pracy w biurze na pełen etat. Mam z tym dwa problemy.

Po pierwsze, przez ostatnie dwa lata ludzie pracowali bardzo ciężko, zarówno w biurze, jak i w domu. Mówiąc, że muszą "wrócić do pracy", pomniejszają fenomenalną pracę, jaką wykonali, będąc produktywnymi i służąc klientom w czasie, który dla wielu z nich był najtrudniejszym okresem w ich karierze.

Po drugie, niektórzy ludzie nie mają zamiaru wracać do biura na pełen etat. Cieszą się elastycznością pracy zdalnej lub hybrydowej i chcą, aby tak pozostało. Zmuszanie takich pracowników do powrotu do biura prawdopodobnie przyniesie odwrotny skutek.

Może być jeden lub dwóch członków zespołu, którzy mają problemy z zarządzaniem obciążeniem pracą i realizacją projektów podczas pracy zdalnej. Jeśli jednak tak jest, nie pozwól, aby jeden lub dwa wyjątki doprowadziły Cię do stwierdzenia, że praca zdalna jest porażką. Zajmij się tymi wyjątkami oddzielnie i zaufaj, że Twój zespół będzie wykonywał swoją pracę najlepiej, jak potrafi, niezależnie od lokalizacji, co pozwoli wszystkim odnieść większy sukces.

Nie ignoruj kultury organizacyjnej firmy

Kolejnym wyzwaniem, przed którym często stają liderzy firm, kierując zespołem zdalnym lub hybrydowym, jest utrzymanie kultury organizacyjnej firmy. Budowanie i utrzymywanie kultury organizacyjnej w firmie zdalnej jest możliwe, ale wymaga celowego wysiłku. Rozważ utworzenie komitetu, którego zadaniem będzie budowanie kultury organizacyjnej i utrzymywanie więzi z zespołem. Niektóre pomysły dla komitetu to m.in:

  • Organizowanie wyzwań i wydarzeń
  • Świętowanie urodzin i rocznic
  • Wysyłanie smakołyków członkom zespołu uczestniczącym w spotkaniach wirtualnych
  • Dzielenie się osobistymi i zawodowymi zwycięstwami z całym zespołem
  • Rozpoczynanie "rozmów przy piwie" na firmowej platformie komunikacyjnej, w intranecie lub biuletynie.

Pracownicy mogą opuszczać Twoją firmę z różnych powodów, ale wielka rezygnacja nie musi oznaczać katastrofy. Rozważ powyższe strategie, aby wyprzedzić Wielką Rezygnację i jak najlepiej wykorzystać zespół, który posiadasz.